Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Goście z Czech odwiedzili Nakomiady

      W marcu br. zostało podpisane porozumienie o współpracy partnerskiej między Szkołą Podstawową w Nakomiadach, Szkołą Podstawową w Nawiadach a Szkołą Podstawową w Bruntalu  (Republika Czeska). Celem projektu jest m.in. wspieranie dialogu międzykulturowego, poznawanie małych ojczyzn, rozwijanie umiejętności i postaw młodzieży, wzmacnianie wartości europejskich, kształtowanie świadomości ekologicznej oraz   dzielenie się doświadczeniem między kadrą pedagogiczną.

 Już pod koniec kwietnia do obu wspomnianych placówek oświatowych zawitali uczniowie i nauczyciele z Czech. Czterodniowy pobyt składał się z dwóch etapów. Pierwszy miał wymiar ekologiczny. Goście z Czech sadzili drzewa w lesie, odwiedzili Mazurski Park Krajobrazowy oraz brali udział w spływie kajakowym rzeką Krutynią. Odbyli również rejs statkiem pasażerskim po Jeziorze Mikołajskim.

Z kolei drugi, miał charakter historyczny. Czescy partnerzy zwiedzili Wilczy Szaniec w Gierłoży, barokowe Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce oraz zamek biskupów warmińskich w Reszlu. Zawitali również do Nakomiad, gdzie dzięki gościnności właściciela pałacu Piotra Ciszka mogli podziwiać przepiękne wnętrze rezydencji  oraz wspaniały park.  Zwiedzili też manufakturę  rękodzieła, gdzie wyrabiane są - wzorowane na oryginałach - repliki wielu modeli portali i pieców, płyty ścienne, kafelki i wiele innych ceramicznych dzieł sztuki.

W miejscowej świetlicy wraz z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich ,,Ale Babki” uczyli się lepić i gotować pierogi. Okazało się, że ta tradycyjna i popularna potrawa w Polsce nie znajduje się w jadłospisie kuchni czeskiej. Goście z Czech szybko opanowali tajniki przygotowywania pierogów. Staropolska potrawa przypadła  im do smaku na tyle, iż stwierdzili że będą przyrządzać ją w swoich domach. Warsztaty w świetlicy doskonale wpisały  się również w obchody  Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej, który świętowany  jest 29 kwietnia.

Pobyt delegacji z Czech był doskonałą okazją do dyskusji na temat organizacji i funkcjonowania szkół w obu krajach. Pedagodzy razem z uczniami  przeprowadzili debatę na temat profilaktyki - wspierania młodzieży w rozwoju oraz zapobiegania zachowaniom  problemowym i ryzykownym. Swoje przemyślenia  zaprezentowali w formie plakatu.

We wtorek 30 kwietnia czescy partnerzy złożyli wizytę w Szkole Podstawowej w Nakomiadach. Odbyli rozmowę z dyrektorem placówki Olgą Wanago, zapoznali się z  kadrą pedagogiczną i zwiedzili klasopracownie. Wzięli udział w apelu z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Swoją obecnością uroczystość zaszczyciły również  inspektor ds. oświaty  Anna Abramowicz  oraz przewodnicząca Rady Rodziców Marta Korzeniewska.

W imieniu społeczności szkolnej dyrektor szkoły Olga Wanago podziękowała partnerom z Czech za wizytę i  aktywnie spędzony czas. Wyraziła nadzieję, że współpraca między naszymi szkołami będzie kontynuowana.

- Słowa podziękowania kieruję do inicjatorów i realizatorów projektu Janusza Mazurkiewicza i Andrzeja Sydora. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w to wydarzenie, a w szczególności Justynie Gregorczyk, Katarzynie Łopackiej a także Kołu Gospodyń Wiejskich w Nakomiadach z przewodniczącą Danutą Banach na czele  - powiedziała Olga Wanago.

- Serdecznie dziękujemy za wspaniałą gościnę i moc atrakcji. Jesteśmy zachwyceni historią, architekturą i piękną przyrodą waszego regionu. Z wielką chęcią będziemy realizować naszą współpracę - stwierdził  przewodniczący Rady Rodziców Petr Gut.

Na zakończenie uroczystości  uczniowie, nauczyciele oraz goście z Czech przeszli barwnym korowodem uliczkami miejscowości.

Przedsięwzięcie odbyło się dzięki finansowemu wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, której koordynatorem jest Krzysztof Plewnia.

as

Galeria zdjęć

Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 59 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 58 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 57 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 56 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 55 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 54 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 53 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 52 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 51 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 50 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 49 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 48 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 47 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 46 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 45 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 44 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 43 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 42 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 41 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 40 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 39 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 38 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 37 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 36 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 35 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 34 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 33 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 32 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 31 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 30 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 29 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 28 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 27 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 26 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 25 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 24 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 23 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 22 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 21 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 20 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 19 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 18 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 17 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 16 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 15 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 14 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 13 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 12 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 11 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 10 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 9 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 8 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 7 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 6 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 5 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 4 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 3 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 2 Goście z Czech odwiedzili Nakomiady 1
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.