Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

OBCHODY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA W NAKOMIADACH

3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była ona pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą - po amerykańskiej - na świecie.

Konstytucja znosiła liberum veto i wolną elekcję oraz ustanawiała tron dziedziczny w Polsce. Górne warstwy mieszczaństwa zostały zbliżone prawnie do szlachty poprzez możliwość nabywania dóbr ziemskich. Państwo ogłosiło wzięcie chłopów pod swoją opiekę. W zakresie organizacji władzy Ustawa Rządowa przyniosła dobrze zorganizowaną monarchię stanową. Głównym organem władzy ustawodawczej miał być dwuizbowy sejm, decydujący większością głosów. Podstawowym organem władzy wykonawczej została Straż Praw, w skład której weszli król, prymas oraz pięciu ministrów. Wprowadzono parlamentarną oraz karną odpowiedzialność członków rządu przed sejmem.

Twórcami Konstytucji 3 Maja byli król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki, Scipione Piattoli i Hugo Kołłątaj.

Już 5 maja 1791 r. Sejm Czteroletni podjął uchwałę o wzniesieniu Świątyni Najwyższej Opatrzności jako wyrazu dziękczynienia za ustanowienie konstytucji, a dzień 3 maja stał się świętem. Pod zaborami i w okresie okupacji niemieckiej Polacy obchodzili majowe święto w warunkach konspiracji, pod groźbą utraty wolności a nawet życia. Majowe święto uroczyście obchodzono przez cały okres II Rzeczypospolitej. Władze komunistyczne marginalizowały znaczenie rocznicy uchwalenia konstytucji, a próby manifestacji patriotycznych podejmowanych tego dnia przez działaczy opozycji demokratycznej były tłumione przez milicję. Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.
Z tymi doniosłymi wydarzeniami zapoznali się wychowankowie klas IV – VIII. Wysłuchali wykładu, zaznajomili się z sekretami obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku”, obejrzeli filmy edukacyjne oraz wzięli udział w kwizie historycznym.

Najmłodsi uczniowie również, w wyjątkowej i dostosowanej do ich wieku formie, celebrowali 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na początku przybliżona została im historia powstania tego najważniejszego dokumentu w państwie. Następnie uczestniczyli w Klasowym Konkursie Wiedzy o Polsce. Poza tym przygotowali pokaz mody, w którym patriotyczne akcenty i biało-czerwone barwy zdominowały ich ubiory. Na zakończenie wykonali plakaty na temat świąt majowych, symboli narodowych oraz konstytucji. Zajęcia te były doskonałą lekcją patriotyzmu. Przygotowały i przeprowadziły je Katarzyna Łopacka i Elżbieta Mackiewicz.

Galeria zdjęć

Dzieci_w_trakcie_rozwiązywania_testu_patriotycznego_Copy Uczniowie_klasy_ósmej_podczas_projekcji_filmu_edukacyjnego Uczniowie_klasy_siódmej_podczas_projekcji_filmu_edukacyjnego Uczniowie_klasy_siódmej_podczas_projekcji_filmu_edukacyjnego_1 Uczniowie_podczas_pokazu_mody_patriotycznej_1 Uczniowie_podczas_pokazu_mody_patriotycznej_2 Uczniowie_podczas_prezentacji_plakatów_patriotycznych_2_Copy Uczniowie_podczas_prezentacji_plakatów_patriotycznych_3_Copy Uczniowie_podczas_prezentacji_plakatów_patriotycznych_Copy Uczniowie_z_upminkami_za_udział_w_konkursie_patriotycznym_Copy Zwycięzcy_klasowego_konkursu_patriotycznego_klasy_III_Copy
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.