Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Międzynarodowy projekt ekologiczny

Fun Nature Activities

     O ekologii na przestrzeni ostatnich lat zrobiło się bardzo głośno. Ekologia oznacza ścisłą naukę przyrodniczą, której zadaniem jest badanie wzajemnych zależności nie tylko między różnymi organizmami ale również pomiędzy organizmami a środowiskiem, w którym żyją. Dzisiaj słowo ekologia jest potocznie rozumiane jako "ochrona środowiska". Coraz więcej osób w swoich codziennych działaniach ma na uwadze dobro środowiska i podejmuje kroki, które mają na celu zapobieganie jego degradacji. Zagadnienia  ekologiczne absorbują młodych ludzi na całym świecie bez względu na szerokość geograficzną, język, religię czy kulturę.

W ramach unijnej platformy dla pracowników placówek oświatowych  eTwinning,  uczniowie  Szkoły Podstawowej w Nakomiadach przystąpili we wrześniu ubiegłego roku do projektu ,,Fun nature activities”. Jego inicjatorkami były Serap Aksel Alan i Gülden Öztürk z Turcji.  Projekt miał   umożliwić dzieciom odkrywanie środowiska naturalnego, istotę jego znaczenia, kształtowanie postaw proekologicznych poprzez obserwacje, gry,  zabawy i twórczość artystyczną. Jego celem było również  wzmocnienie międzynarodowej solidarności w dziedzinie ochrony środowiska.

Pierwszy etap obejmował  wirtualną prezentację szkoły.  Każda placówka oświatowa  opracowała plakat i logo projektu a uczniowie   wzięli udział w ankiecie badającej ich świadomość ekologiczną.

Wiodącą  tematyką w miesiącu październiku był las. Wychowankowie naszej szkoły wraz  ze służbą leśną oraz myśliwymi zbierali śmieci porzucone przez nieodpowiedzialne osoby w  kompleksie leśnym w okolicach miejscowości Langanki. Podczas akcji ,,Sprzątanie lasów” uczniowie  uzyskali mnóstwo informacji na temat zasobów leśnych, hodowli i ochrony lasów. Mieli okazję poznać nazwy licznych drzew, które rosną na naszym terenie. Uczestniczyli również w pikniku, zorganizowanym przez starostwo powiatowe.  W jego trakcie odbyły się ciekawe zabawy, gry i konkursy związane z ekologią, segregacją śmieci i recyklingiem.

Zakresem zainteresowań uczestników projektu w listopadzie była gleba – jej znaczenie w przyrodzie i gospodarce człowieka. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne i wzięli udział w pogadankach. Dowiedzieli się, iż  gleba i powierzchnia ziemi są miejscem do życia dla ludzi i świata fauny i flory oraz mikroorganizmów. Są magazynem wielu surowców i umożliwiają produkcję żywności.

Kolejnym  zagadnieniem, którym zajmowano w grudniu była woda. Analizowano jej  obecność i funkcję w przyrodzie, rolę jaką odgrywa w życiu człowieka, rolnictwie, transporcie i gospodarstwie domowym.  Sporo uwagi poświęcono również  zagrożeniom jakie niesie zanieczyszczenie wody.    

Podczas realizacji poszczególnych etapów przedsięwzięcia uczniowie wykonywali rysunki, plakaty, tworzyli hasła ekologiczne oraz nagrywali krótkie filmy w języku polskim i angielskim. Wymieniali się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami  z rówieśnikami z innych krajów.

Na potrzeby projektu została stworzona strona internetowa,  książka w programie StoryJumper oraz wirtualna wystawa. W celu koordynacji działań  nauczyciele odbywali  cykliczne spotkania online.

W projekcie wzięło udział ponad stu uczniów z jedenastu  szkół  z  Turcji, Gruzji, Bułgarii, Hiszpanii, Francji, Jordanii, Islandii, Azerbejdżanu i Polski. Przedsięwzięcie zrealizowali Justyna Gregorczyk, Katarzyna Łopacka i Andrzej Sydor.

Galeria zdjęć

Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 28 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 27 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 26 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 25 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 24 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 23 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 22 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 21 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 20 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 19 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 18 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 17 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 16 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 15 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 14 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 13 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 12 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 11 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 10 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 9 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 8 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 7 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 6 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 5 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 4 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 3 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 2 Nakomiady - Międzynarodowy projekt ekologiczny 1
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.