Piękna nasza Polska cała
W myśl powiedzenia: "cudze chwalicie, swego nie znacie"uczniowie klas 5-7 SP w Kruszewcu wraz z opiekunkami: panią Agnieszką Wronką, Kamilą Gan i Tamarą Furką w dniach 7-10 czerwca 2022r. wybrali się na rekonesans po ziemi Wielkopolskiej – Szlakiem Piastowskim. Organizatorem tego zacnego przedsięwzięcia była pani Anna Pawluczuk - historyk.
Już pierwszego dnia wycieczki zawitaliśmy do Kruszwicy, gdzie poszukiwaliśmy śladów króla Popiela. Wdrapaliśmy się dziarsko na Mysią Wieżę, by podziwiać cudowną panoramę miasta, a także odbyliśmy rejs statkiem po jeziorze Gopło. Niestety wróżka Goplana skryła się przed nami w wodnych odmętach.
Kolejnego dnia wcieliliśmy się w archeologów i ruszyliśmy na "wyprawę" do grodu w Biskupinie. Tu odkryliśmy, jak wyglądała niegdyś wioska wczesnopiastowska i osada neolityczna oraz czym zajmowali się i jakich narzędzi używali ówcześni mieszkańcy grodu. Niezłą frajdę mieliśmy w czasie przejażdżki kolejką wąskotorową do pobliskiej Wenecji, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Kolei Wąskotorowej i ruiny zamku, z nadzieją, że spotkamy sławnego Diabła Weneckiego. Niesamowite wrażenie wywarł na nas widok machiny oblężniczej w jej naturalnej wielkości.
Tego samego dnia odbyły się zajęcia profilaktyczne o przeciwdziałaniu uzależnieniom prowadzone przez p. Tamarę Furkę- pedagoga szkolnego. Wzbogaciły wiedzę o sposoby radzenia sobie z uzależnieniami, a co najważniejsze, wskazały ich przyczyny i skutki dla organizmu człowieka.
Następnego dnia odwiedziliśmy Poznań. Metodą dedukcji odkrywaliśmy tajemnice Bazyliki kolegiackiej zwanej Farą Poznańską. Nasz przewodnik- Scherlok Holmes- pokazał nam najciekawsze zakątki Starego Rynku, a w południe na Ratuszu obejrzeliśmy swoisty spektakl odegrany przez poznańskie koziołki. Byliśmy też poszukiwaczami przygód w Poznańskiej Palmiarni,gdzie poznaliśmy ciekawe gatunki roślin i ryb, zdobyliśmy różne sprawności i posmakowaliśmy ziaren kakaowca.
Na szlaku nie mogliśmy ominąć Gniezna- pierwszej stolicy naszego kraju. Przewodniczka oprowadziła nas po Sanktuarium św. Wojciecha usytuowanym na Wzgórzu Lecha, gdzie znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie i relikwiarz św. Wojciecha. Panorama miasta z wieży katedry zapierała dech w piersiach. Muzeum Początków Państwa Polskiego również dostarczyło niezwykłych wrażeń.
Choć do dziś toczy się spór o to, gdzie miał miejsce chrzest Polski- w Gnieźnie czy Poznaniu- to jednak niesamowite jest to, że mogliśmy chodzić tymi samymi ścieżkami, co dawni Piastowie i chłonąć klimat czasów sprzed tysiąca lat.
Serdeczne podziękowania składamy p. Krzysztofowi Plewni - Koordynatorowi Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Radzie Rodziców za wsparcie finansowe, dzięki którym mogliśmy odbyć naszą przygodę w Wielkopolsce.
Tamara Furka