Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Piękna nasza Polska cała

Zdjęcie do Piękna nasza Polska cała

     W myśl powiedzenia: "cudze chwalicie, swego nie znacie"uczniowie klas 5-7 SP w Kruszewcu wraz z opiekunkami: panią Agnieszką Wronką, Kamilą Gan i Tamarą Furką w dniach 7-10 czerwca 2022r. wybrali się na rekonesans po ziemi Wielkopolskiej – Szlakiem Piastowskim. Organizatorem tego zacnego przedsięwzięcia była pani Anna Pawluczuk - historyk.

Już pierwszego dnia wycieczki zawitaliśmy do Kruszwicy, gdzie poszukiwaliśmy śladów króla Popiela. Wdrapaliśmy się dziarsko na Mysią Wieżę, by podziwiać cudowną panoramę miasta, a także odbyliśmy rejs statkiem po jeziorze Gopło. Niestety wróżka Goplana skryła się przed nami w wodnych odmętach.

Kolejnego dnia wcieliliśmy się w archeologów i ruszyliśmy na "wyprawę" do grodu w Biskupinie. Tu odkryliśmy, jak wyglądała niegdyś wioska wczesnopiastowska i osada neolityczna oraz czym zajmowali się i jakich narzędzi używali ówcześni mieszkańcy grodu. Niezłą frajdę mieliśmy w czasie przejażdżki kolejką wąskotorową do pobliskiej Wenecji, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Kolei Wąskotorowej i ruiny zamku, z nadzieją, że spotkamy sławnego Diabła Weneckiego. Niesamowite wrażenie wywarł na nas widok machiny oblężniczej w jej naturalnej wielkości.

Tego samego dnia odbyły się zajęcia profilaktyczne o przeciwdziałaniu uzależnieniom prowadzone przez p. Tamarę Furkę- pedagoga szkolnego. Wzbogaciły wiedzę o sposoby radzenia sobie z uzależnieniami, a co najważniejsze, wskazały ich przyczyny i skutki dla organizmu człowieka.

Następnego dnia odwiedziliśmy Poznań. Metodą dedukcji odkrywaliśmy tajemnice Bazyliki kolegiackiej zwanej Farą Poznańską. Nasz przewodnik- Scherlok Holmes- pokazał nam najciekawsze zakątki Starego Rynku, a w południe na Ratuszu obejrzeliśmy swoisty spektakl odegrany przez poznańskie koziołki. Byliśmy też poszukiwaczami przygód w Poznańskiej Palmiarni,gdzie poznaliśmy ciekawe gatunki roślin i ryb, zdobyliśmy różne sprawności i posmakowaliśmy ziaren kakaowca.

Na szlaku nie mogliśmy ominąć Gniezna- pierwszej stolicy naszego kraju. Przewodniczka oprowadziła nas po Sanktuarium św. Wojciecha usytuowanym na Wzgórzu Lecha, gdzie znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie i relikwiarz św. Wojciecha. Panorama miasta z wieży katedry zapierała dech w piersiach. Muzeum Początków Państwa Polskiego również dostarczyło niezwykłych wrażeń.

Choć do dziś toczy się spór o to, gdzie miał miejsce chrzest Polski- w Gnieźnie czy Poznaniu- to jednak niesamowite jest to, że mogliśmy chodzić tymi samymi ścieżkami, co dawni Piastowie i chłonąć klimat czasów sprzed tysiąca lat.

Serdeczne podziękowania składamy p. Krzysztofowi Plewni - Koordynatorowi Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Radzie Rodziców za wsparcie finansowe, dzięki którym mogliśmy odbyć naszą przygodę w Wielkopolsce.

Tamara Furka

Galeria zdjęć

Piękna nasza Polska cała 24 Piękna nasza Polska cała 23 Piękna nasza Polska cała 22 Piękna nasza Polska cała 21 Piękna nasza Polska cała 20 Piękna nasza Polska cała 19 Piękna nasza Polska cała 18 Piękna nasza Polska cała 17 Piękna nasza Polska cała 16 Piękna nasza Polska cała 15 Piękna nasza Polska cała 14 Piękna nasza Polska cała 13 Piękna nasza Polska cała 12 Piękna nasza Polska cała 11 Piękna nasza Polska cała 10 Piękna nasza Polska cała 9 Piękna nasza Polska cała 8 Piękna nasza Polska cała 7 Piękna nasza Polska cała 6 Piękna nasza Polska cała 5 Piękna nasza Polska cała 4 Piękna nasza Polska cała 3 Piękna nasza Polska cała 2 Piękna nasza Polska cała 1
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.