Grypa ptaków       W związku z wystąpieniem Warmińsko- Mazurskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w sprawie działań zapobiegających zagrożeniom wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, przypominamy o konieczności zgłaszania, właściwym terytorialnie powiatowym lekarzom weterynarii, przypadków znalezienia zwłok ptaków związanych ze środowiskiem wodnym (kaczek, gęsi, łabędzi). Choroba ta występuje sezonowo (późna jesień, zima, wczesna wiosna), a jej rezerwuarem są właśnie migrujące ptaki i hodowlane ptaki wodne.
Zawleczenie choroby do gospodarstw utrzymujących drób, skutkuje olbrzymimi stratami gospodarczymi (odszkodowania, koszty likwidacji, jak też skutki wstrzymania handlu drobiem i produktami z drobiu). Pozostawianie w środowisku zwłok ptaków padłych z powodu grypy, niesie ogromne ryzyko, bowiem wirus wywołujący tę chorobę zachowuje szczególnie długo swoją zjadliwość w niskich temperaturach oraz przy braku światła słonecznego, czyli w warunkach obecnej aury.

Dane kontaktowe Powiatowego Lekarza Weterynarii:
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kętrzynie
ul. Rynkowa 5