Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach tzw. Szybkiej Ścieżki chce wesprzeć innowacje w obszarze urządzeń grzewczych. Do 30 kwietnia wnioski mogą składać producenci oraz konsorcja przedsiębiorców lub konsorcja przedsiębiorców z udziałem jednostek naukowych. Dla mikro i małych przedsiębiorstw możliwe dofinansowanie może wynieść nawet do 80% na badania przemysłowe oraz do 60% na prace rozwojowe.

 


W roku 2019 Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło 58 konkursów, na które wpłynęło niemalże 3000 wniosków o dofinansowanie. Ta instytucja rządowa przeznacza średnio 5 mld zł rocznie na finansowanie obszaru badań i rozwoju.


Do końca kwietnia trwa nabór wniosków w ramach konkursu „Szybka Ścieżka dla branży urządzeń grzewczych”. To, co wyróżnia z oferty NCBR właśnie ten konkurs to ściśle określony zakres tematyczny oraz fakt, że sfinansowany przez Centrum projekt może stanowić innowację jedynie na skalę danego przedsiębiorstwa. Do aplikowana o wsparcie zaproszone zostały przedsiębiorstwa oraz konsorcja: przedsiębiorstw lub przedsiębiorstw i jednostek naukowych. „Szybka Ścieżka” to proste zasady przy ograniczonej liczbie formalności.


– Nasza nowa inicjatywa umożliwi transformację technologiczną w branży producentów urządzeń grzewczych. Taka zmiana przełoży się nie tylko na sukces rynkowy opracowanych w Polsce nowych produktów czy usług, ale przede wszystkim na czyste środowisko i nasze lepsze zdrowie – mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr inż. Wojciech Kamieniecki.


Od pomp ciepła po fotowoltaikę


Zainteresowani wsparciem powinni zgłosić innowacje mieszczące się w jednym z 7 obszarów badawczych:
1. Konstrukcja i instalacja pomp ciepła.
2. Pompy ciepła w przemyśle i ciepłownictwie.
3. Konstrukcje kotłów.
4. Automatyka i systemy sterowania kotłów.
5. Konstrukcje indywidualne – ogrzewacze pomieszczeń.
6. Urządzenia dla ciepłownictwa.
7. Fotowoltaika.

W każdym z obszarów są wydzielone szczegółowe tematy badawcze – ich pełna lista wraz z opisami została opublikowana na stronie NCBR.


Kto może się zgłosić?


Konkurs jest adresowany do przedsiębiorców zarejestrowanych i prowadzący działalność na terytorium Polski. Mogą to być podmioty z grupy małych i średnich przedsiębiorstw, duże przedsiębiorstwa oraz konsorcja składające się z 2-5 podmiotów. Te ostatnie mogą tworzyć same przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwa i jednostki naukowe, przy czym liderem musi być przedsiębiorstwo. Wysokość dofinansowania jest zależna od wielkości firmy oraz rodzaju wykonywanych w projekcie prac B+R.


Dla mikro- i małych przedsiębiorstw możliwe dofinansowanie może wynieść nawet do 80% kosztów kwalifikowalnych na badania przemysłowe oraz do 60% na prace rozwojowe. Średnie przedsiębiorstwa mogą liczyć odpowiednio 75% i 50%, zaś duże na środki w wysokości do 65% i do 40% kosztów. Jednostki badawcze w konsorcjach zarówno na badania przemysłowe jak i prace rozwoje zawsze otrzymają 100% dofinansowania. (szczegóły na załączonych grafikach).


Ile jest środków?


Łączna pula środków w ramach tej szybkiej ścieżki wynosi 200 mln zł, z czego 20 mln jest dla województwa mazowieckiego, a pozostałe 180 mln dla reszty kraju. Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu to 400 tys. zł, a maksymalna to równowartości 50 mln euro.
Wnioski można składać on-line do 30 kwietnia za pośrednictwem Systemu LSI NCBR. Ocena projektów potrwa od tej daty maksymalnie 90 dni.


Szkolenie za darmo: zarejestruj się!


Wszyscy którzy są zainteresowani pozyskaniem środków, mogą dowiedzieć się więcej podczas spotkania informacyjnego na ten temat 30 marca, które we współpracy z NCBR organizuje Platforma Przemysłu Przyszłości (PPP). Z powodu obecnej sytuacji spowodowanej koronawirusem, odbędzie się ono w formacie on-line. Rejestracja jest darmowa w specjalnym formularzu dostępnym TUTAJ.

Podczas trwania szkolenia on-line będzie można poznać najważniejsze informacje dotyczące możliwości aplikowania w konkursie. Prowadzący szkolenie pracownicy NCBR szczegółowo wytłumaczą czym jest projekt B+R i jakie są jego oczekiwane rezultaty. W harmonogramie szkolenia zaplanowano również przedstawienie dobrych praktyk i wskazówek dotyczących wypełniania wniosku i omówienie najczęściej popełnianych przez wnioskodawców błędów.
Fundacja FPPP dla zarejestrowanych uczestników przygotuje też pakiet kontaktów do potencjalnych partnerów mogących być wsparciem przy wdrażaniu innowacji, która będzie efektem planowanych prac B+R. Zadaniem FPPP (fundacji skarbu państwa) jest bowiem wspieranie transformacji polskich przedsiębiorstw w kierunku przemysłu 4.0.


Więcej informacji udziela:
NCBR:
Monika Ciślak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: +48 510 932 299

 

 

WAŻNE LINKI


1. FORMULARZ REJESTRACYJNY oraz agenda szkolenia 30 marca znajduje się pod tym linkiem: http://bit.ly/38WgC3b


2. Polecamy zapoznanie się artykułem na temat konkursu: https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/konkurs-na-kotly-pompy-lub-ogrzewacze-z-200-mln-zl-i-spotkanie-informacyjne-na-youtubeie/


3. Najważniejsze informacje na temat konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na temat „Szybka ścieżka – urządzenia grzewcze” dostępna jest tutaj: https://www.ncbr.gov.pl/fileadmin/POIR/8_1_1_1_2019/zasady_konkursu/28_02_2020/1_Ogloszenie_na_strone_NCBR_Szybka_sciezka__urzadzenia_grzewcze_aktualizacja_28.02.2020_linki.pdf


4. Informacje na temat zakresu tematycznego konkursu dostępne są tutaj: https://www.ncbr.gov.pl/fileadmin/POIR/8_1_1_1_2019/zasady_konkursu/28_02_2020/1_Ogloszenie_na_strone_NCBR_Szybka_sciezka__urzadzenia_grzewcze_aktualizacja_28.02.2020_linki.pdf


5. Pełna dokumentacja konkursu dostępna jest tutaj: https://www.ncbr.gov.pl/fileadmin/POIR/8_1_1_1_2019/zasady_konkursu/28_02_2020/1_Ogloszenie_na_strone_NCBR_Szybka_sciezka__urzadzenia_grzewcze_aktualizacja_28.02.2020_linki.pdf


6. Narzędzia z których warto skorzystać:


Asystent Budżetowy: https://asystentbudzetowy.ncbr.gov.pl/#/
Asystent Innowacji” https://asystentinnowacji.ncbr.gov.pl/