GMINNY OŚRODEK KULTURY  

   Kontakt:gok
ul. Tadeusza Kościuszki 2
11-400 Kętrzyn
pokój nr 20

Marta Szmyd – dyrektor GOK
tel. 089 751 24 74 wew.20
fax. 089 751 27 46
e-mail: promocja@gminaketrzyn.pl

 O GMINNYM OŚRODKU KULTURY 

Co w GOK-u słychać?

      21 grudnia 2019, jak co roku w Świetlicy Wiejskiej w Mażanach odbyło się spotkanie wigilijne. Jest czas niezwykle wyjątkowy, który spędzamy w świątecznej atmosferze przy wspólnym stole. Jest to również okazja do rozmów oraz śpiewania kolęd. Jednak zawsze największą przyjemność sprawia oglądanie jasełek przygotowanych przez dzieci oraz młodzież odwiedzających świetlicę, co budzi ogromny podziw dla pracy, którą wszyscy włożyli. Kolejnym nieodłącznym elementem spotkania był poczęstunek przygotowany przez rodziców, którym należy się wielkie podziękowanie. Dziękujemy również wszystkim gościom za przybycie. W szczególności miło było nam gościć Wójta Gminy Kętrzyn-Pawła Borowskiego oraz Sołtysa Jana Klimkowskiego.

       Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres w roku - jest to szczególny czas. Czas składania życzeń, śpiewania kolęd, wręczania prezentów. Jednak najważniejszym elementem jest wigilia. I to nie tylko ta w domu ale również organizowana w miejscu pracy czy spotkań. W Pręgowie co roku staramy się kontynuować ten zwyczaj. Dla podopiecznych świetlicy spotkanie opłatkowe zostało zorganizowane 18 grudnia.
Były płynące z głębi serca życzenia, opłatek - symbol chleba i wzajemnego przebaczenia oraz wspólne śpiewanie kolęd. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich zadbały aby na uroczystej kolacji przeważały świąteczne specjały: domowe ciasta, pierogi, paszteciki, racuchy, łazanki i śledzie. Nie zabrakło również prezentów. Każdy tego wieczoru został obdarowany słodkim upominkiem.

      Z inicjatywy naszej mieszkanki Małgosi Krzemińskiej postanowiliśmy w tym roku, tuż przed świętami pomóc bezdomnym zwierzętom. Nasza świetlica bardzo chętnie i z zaangażowaniem przystąpiła do działania. Zrobiliśmy plakaty, rozwiesiliśmy je w naszej wsi i zaczęła się zbiórka. Mieszkańcy bardzo licznie zakupili karmę, przynieśli koce, kołdry, które dzięki P. Wojtkowi Cimkowi kierowcy busa, dostarczyliśmy do Schroniska w Pudwągach. Dzieci bardzo chętnie skorzystały z okazji, bo nie tylko osobiście mogły przekazać zebrane dary, ale zobaczyć z bliska, jak wygląda schronisko i jakie zwierzęta tam przebywają. Serdeczne podziękowania P. Wójtowi P. Bobrowskiemu, P. Dyrektor M. Szmyd za udostępnienie środka transportu. Wielkie podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy podzielili się swoim dobrem i przekazali to wszystko potrzebującym, bezbronnym zwierzętom.

      23 grudnia 2019 roku w świetlicy wiejskiej w Koczarkach miało miejsce spotkanie wigilijne. Jak co roku nie zabrakło przy stole opłatka, barszczu czerwonego, pierogów, kolęd oraz choinki. Przed posiłkiem, jak tradycja stara każe, połamaliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie piękne życzenia. Zaśpiewaliśmy wspólnie kolędy i porozmawialiśmy na temat Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci bardzo przeżywały, czy Św. Mikołaj przyniesie im te prezenty, o których pisały w listach. Serdeczne podziękowania dla P. Danusi Mikołajczuk za pyszne pierogi. Dzieciom bardzo dziękuję za liczne przybycie oraz stworzenie wspaniałej świątecznej atmosfery.

       W piątek o godz. 15-tej dzieci oraz dorośli spotkali się w świetlicy wiejskiej w Koczarkach, aby przenieść się w świat magii i przyszłości. Dekoracje, które zdobiły salę, dodawały tajemniczości a zarazem mroczności tego wieczora. Andrzejki, jest to właśnie czas, gdzie choć na chwilę możemy przenieść się w przyszłość, a dopiero życie zweryfikuje, czy będzie ona taka czy zupełnie inna. Dzieci bardzo chętnie wróżyły sobie na różne sposoby, bo któż nie jest ciekaw tego co czy kto na nas czeka w życiu. Wróżby były rozmaite, dotyczyły wielu dziedzin naszej przyszłości np. jak na imię będzie miała nasza sympatia, kiedy zmienimy stan cywilny.