17 stycznia odbyła się w Szkole Podstawowej w Biedaszkach wspaniała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka z udziałem najmłodszych uczniów naszej szkoły - klas I i II. Licznie zgromadzonych gości powitała pani dyrektor Elżbieta Pskowska życząc wszystkiego co najlepsze. Następnie uczniowie w wierszach, humorystycznych scenkach i pięknych piosenkach wyrazili przywiązanie, wdzięczność i miłość do dziadków. Uroczyste spotkanie zakończyło się poczęstunkiem w klasach przygotowanym przez rodziców i miłych pogawędkach o wnukach. Do miłego zobaczenia za rok!!!

 

     16 stycznia 2020 r. uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w balu karnawałowym pod tytułem „W zamku Drakuli”. Zabawa została przygotowana i przeprowadzona przez animatorów z Centrum Aktywnego Wypoczynku – Gwarek, którzy zapewnili uczniom atrakcyjne zabawy i konkursy, a także profesjonalne nagłośnienie i wesołego DJ’a. Wszyscy uczestnicy balu wspaniale się bawili, tańczyli w rytm najnowszych przebojów, a atrakcją była wata cukrowa, którą zajadały się wszystkie dzieci. Na zakończenie imprezy prowadzący  wybrali najlepiej tańczących - króla i królową balu.

     Podczas wieczornicy poświęcanej pamięci ofiar holokaustu w dniu 27stycznia 2020 r. zostały wręczone nagrody laureatom szkolnego konkursu literacko-historycznego i plastycznego „Pamięci ofiar holokaustu”. W kategorii literackiej uczniowie mieli za zadanie napisać list z getta, okupowanej Warszawy lub z obozu w Auschwitz, natomiast w kategorii plastycznej przedstawić obraz ludzi i stolicy podczas II wojny światowej. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy z zakresu okupacji, a także umiejętność korzystania z rożnych źródeł historycznych w tworzeniu dłuższych form wypowiedzi. Laureatkom nagrody wręczył Wójt Gminy Kętrzyn Pan Paweł Bobrowski.

 

     27 stycznia 2020 r . w sali gimnastycznej w Karolewie odbyła się wieczornica upamiętniająca ofiary holokaustu. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy VI - VIII pod kierunkiem p. Anny Pawluczuk, p. Ewy Dziemieli, p. Tamary Furki i Alicji Krawczyk. Scenariusz przedstawienia dotyczył losów dwóch rodzin, które były świadkami tamtego okresu. Ukazany został dramat ludzi podczas okupacji niemieckiej. Przyjaźnie, które rozdzieliła wojna, śmierć najbliższych, siła do walki o wolność i przetrwanie. To wszystko oparte dodatkowo zdjęciami i efektami dźwiękowymi, a także piosenkami w wykonaniu uczennic „Warszawo ma” – Julia Mańkowska, „Piszę list do ciebie mamo” – Julia Soliwoda oraz „Kolęda dla nieobecnych” – Oliwia Sidorowicz, Julia Mańkowska oraz p. Tamara Furka. Sceneria przygotowana została przez p. Bożenę Dziergawkę i p. Martę Pupel oddawała dodatkowo nastrój wieczoru. W przedstawieniu odczytane zostały wiersze dzieci z Auschwitz „Ostatni list”, „Przesłuchanie”, „ Ja Ola” oraz listy napisane przez samych uczniów.

      Uczniowie kl. IV-VIII ze Szkoły Podstawowej w Kruszewcu wzięli udział w żywej lekcji historii – „Wojna obronna Polski - historia Hubala” opowiedzianej przez pana Jacka Ordowskiego z bractwa rycerskiego z Gniewu. Uczniowie poznali największe bitwy podczas kampanii wrześniowej, mieli możliwość wcielenia się w żołnierza Wermahtu i polskiego szeregowca. Przybliżona została sylwetka Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubala” – pierwszego partyzanta, który po klęsce wrześniowej dowodził szwadronem ułanów w walce z Niemcami. Uczniowie mieli możliwość wcielenia się w polskiego bohatera, któremu najważniejsze były „Bóg, honor, Ojczyzna” wyryte na oficerskiej szabli.

 

       Kolejny już raz Koło Turystyczne "Nakomiadek" działające przy Szkole Podstawowej w Nakomiadach wybrało się na wypoczynek. Udaliśmy się do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego "Szwajcaria Bałtowska" w Bałtowie, aby doskonalić swoje umiejętności w zjazdach na nartach oraz snowboardzie. W ubiegłym roku poznaliśmy techniki jazdy a w tym roku ćwiczyliśmy zjazdy. Byli wśród nas i tacy, którzy dopiero zaczynali swoją przygodę narciarską, ale instruktorzy ze szkółki narciarskiej "AMIGO-SKI" szybko nauczyli, w jaki sposób bezpiecznie posługiwać się nartami i snowboardem. Oczywiście wszyscy , którzy już trochę umieli jeździć, skorzystali też z rad instruktorów. Swoje umiejętności na stokach doskonaliliśmy do południa oraz po południu każdego dnia przez cały czas pobytu na zimowisku. Należy stwierdzić, że duża grupa uczestników zimowiska już świetnie jeździ co potwierdzili również instruktorzy ze szkółki narciarskiej.

      W czasie ferii, 21 stycznia w Szkole Podstawowej w Nakomiadach zorganizowany został Dzień Gier Planszowych. Zajęcia odbywały się w wesołej atmosferze. Uczniowie mieli okazję zagrać w swoje ulubione planszówki. Największym zainteresowaniem cieszył się „Twister” oraz gra karciana „Uno”.
Wszyscy chętnie pobudzali do działania szare komórki w trakcie „5 sekund”. Doskonałą okazją do ćwiczenia refleksu były rozgrywki w „Dobble”. Ci, którzy chcieli pochwalić się swoją zręcznością, mogli zagrać w „Jengę”. Nie zabrakło również gier tradycyjnych, takich jak: „Warcaby” czy „Scrabble”. Po wspólnej zabawie nadszedł czas na odpoczynek. Dzieci spędziły miłe chwile podczas bardzo wartościowego seansu filmowego.

      Dnia 17.01.2020 najmłodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kruszewcu zaprosiły swoich ukochanych dziadków na występ oraz poczęstunek. Na początku każda z grup przedszkolnych wyrecytowała przygotowane na tę uroczystość wierszyki, zaśpiewała zadedykowane piosenki specjalnie dla Babci oraz Dziadka. Następnie Przedszkolaki wręczyły dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty. „Biedronki” i „Smerfy” mogły pochwalić się pięknymi drewnianymi ramkami ze zdjęciem w środku, najmłodsze dzieci dały również laurki specjalnie przygotowane na okazję. „Smerfy” i „Misie” wykonały kwiatki na patyczkach. „Misie” dodatkowo obdarowały Dziadków kalendarzami ze zdjęciem, a „Krasnale” kwiatkami z odciśniętych dłoni oraz złotymi medalami.