Debata o stanie wojennym     39 lat temu, w nocy z 12-go na 13-ty grudnia 1981 roku, komuniści wprowadzili w Polsce stan wojenny. Większość Polaków o tym fakcie dowiedziała się nad ranem w niedzielę 13 grudnia. Radio i telewizja wyemitowały przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Ogłosił on powstanie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która przejęła rządy w kraju. Za oficjalną przyczynę wprowadzenia stanu wojennego podano pogarszającą się sytuację gospodarczą kraju i zagrożenie struktur państwowych.
„Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom ulega ruinie. […] Już nie dni, ale godziny przybliżają ogólnonarodową katastrofę”. O doprowadzenie do konfrontacji oskarżył przywódców „Solidarności”: „Awanturnikom trzeba skrępować ręce, zanim wtrącą ojczyznę w otchłań bratobójczej walki”. Spikerzy ubrani w wojskowe mundury w kolejnych godzinach podawali, jakie ograniczenia nałożył na Polaków stan wojenny.

Mikołajki u przedszkolaków z Nakomiad     Co roku dnia 6 grudnia odwiedza dzieci wyjątkowy gość - Św. Mikołaj. Jednak w tym roku nie zastał przedszkolaków, więc zostawił prezenty pod choinką oraz list skierowany do dzieci. Z listu dzieci dowiedziały się, że aby dotrzeć do prezentów muszą wykonać aż osiem zadań zawartych w ponumerowanych kopertach, ukrytych w sali. Przedszkolaki musiały wykazać się m.in.: umiejętnością liczenia, odczytania prostych zdań, rozszyfrowaniem rebusów, ułożeniem puzzli oraz dopasowaniem obrazków do literek. Ostatnim zadaniem zleconym przez Św. Mikołaja było pokolorowanie jego portretu oraz wykonanie łańcucha z kolorowych pasków papieru.

Życzenia świąteczne z Nakomiad     Uczniowie z klasy piątej Szkoły Podstawowej w Nakomiadach są bardzo wrażliwi i lubią sprawiać radość innym. Wspólnie z panią pedagog Justyną Gregorczyk przygotowały kartki świąteczne z życzeniami dla osób starszych.

Ta miła forma współpracy od kilku lat stała się pięknym zwyczajem naszej szkoły.

 

 

Dzień Praw Dziecka w Nakomiadach     20 listopada to dzień uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka – najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom. Konwencja gwarantuje prawa dziecka, niezależnie od koloru skóry, wyznania, pochodzenia czy miejsca zamieszkania. W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań. Również Szkoła Podstawowa w Nakomiadach włączyła się do obchodów tego święta.

Nakomiady ślą kartki do Powstańców      Szkoła Podstawowa w Nakomiadach już po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej kampanii zatytułowanej „BohaterON”. To akcja społeczna o charakterze patriotycznym, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie naszej szkoły wykonali własnoręczne kartki, a następnie wypełnili je życzeniami oraz podziękowaniami. Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość, dlatego obowiązkiem nas wszystkich jest pamięć o Powstańcach. Dziękujemy wychowawcom klas 1-3 za aktywny udział w akcji.

Konkurs SKO     Nagroda I stopnia w wyjątkowym konkursie na 85-lecie SKO, to kolejny sukces naszej małej wiejskiej szkoły. W konkursie wzięło udział aż 188 szkół z całej Polski. Celem konkursu była promocja praktycznej edukacji finansowej w szkołach w ramach programu SKO. Trzy roboty do nauki programowania są już w szkole. Będziemy mogli wykorzystać je do zajęć w duchu nowoczesnej edukacji nawet podczas lekcji zdalnych. Czy cieszymy się? Oczywiście, że taaak! Zachęcamy inne szkoły, do brania udziału w SKO-wych konkursach pod patronatem PKO BP. Naprawdę warto!

Lekcja bezpieczeństwa w ruchu drogowym     Uczniowie klasy pierwszej i drugiej Szkoły Podstawowej w Wilkowie stosują poznane na lekcjach zasady prawidłowego, ostrożnego przechodzenia przez przejście dla pieszych. Wiedzą, że bardzo ważne jest noszenie odblasków, żeby być widocznym na drodze. W praktycznej SKO-wej lekcji bezpieczeństwa w ruchu drogowym towarzyszyła uczniom p. Kasia , p. Dorotka, opiekunka SKO oraz wyjątkowy gość Żyrafka Lokatka. Żyrafka wręczyła dzieciom odblaski z logo SKO oraz zwróciła uwagę na mijane podczas spaceru znaki drogowe. Pierwszo i drugoklasiści do szkoły wrócili zadowoleni oraz pełni wrażeń.

Konkurs plastyczno-czytelniczy      Uczniowie klas 0-III ze Szkoły Podstawowej w Nakomiadach wzięli udział w konkursie plastyczno-czytelniczym „Okładka mojej ulubionej książki”. Celem konkursu było zachęcenie dzieci do czytania książek oraz rozwijanie wyobraźni i kreatywności wśród uczniów. Zadanie polegało na zaprojektowaniu okładki swojej ulubionej książki. Dodatkowo uczniowie klasy II i III byli zobowiązani wypełnić raport z czytelni, w którym opisywali najistotniejsze informacje, dotyczące przeczytanej książki.